Brojnice pod Nabrežino (Aurisina)
Brojnice pod Nabrežino (Aurisina)
DEPTH: 1 - 5 m
SKILL: Beginner
Čeprav niso sestavni del Republike Slovenije, predstavljajo Devin (Duino), Sesljan (Sistiana) in Nabrežina (Aurisina) zgodovinsko slovensko primorje, kjer še danes živi dosti Slovencev. Kraška planota se tu zaključi z zelo strmo, marsikje prepadno morsko obalo. Tržaški zaliv je tu zapolnjen s peskom, ki so ga nanesle Soča in manjše reke, da globina morja kljub prepadni obali doseže 10m zelo daleč proč od obale.

Strma obala pod mestecem Nabrežina omogoča več različnih dostopov do morja. Takoj za ovinkom pri kamnolomu je sicer možno parkiranje ob cesti, od tam pa po strmih stezicah do divjih plaž. Uporaben dostop do morja je pri Brojnicah, bolj točno pri zgradbi tržaškega vodovoda, ki zajema in črpa sladko vodo podzemnih kraških izvirov.

Na označenem parkirišču na ulici Auguste Piccard z nekaj sreče najdemo parkirni prostor. S parkirišča peljejo udobne stopnice z ograjo do restavracije prav na sami obali. Desno (severozahodno) od restavracije je velika zgradba vodovoda, pred njo pa manjše pristanišče. Levo (jugovzhodno) od stopnic se nadaljujejo privatne hiše z lastnimi pomoli za manjša plovila. Vstop v morje je po peščenem nasipu, ki se počasi spušča v vodo.

Po vstopu v vodo preverimo in nastavimo opremo ter plavamo proč od obale do globine približno 3m. Dno je tu že pesek z redkimi skalami. Smiselno je zaviti na desno proti valobranu malega pristanišča pred veliko zgradbo tržaškega vodovoda. Valobran sestavljajo na zunanji strani velike skale, med katerimi najde zavetišče kopica najrazličnejših živali, podvodnih rastlin je bolj malo.
Ob valobranu lahko plavamo na različnih globinah od površine do približno 5m, kjer valobran preide v peščeno muljasto dno. Smiselno je izbrati pot na drugačni globini za povratek, saj drugih uporabnih izstopov iz vode ni. Lahko tudi zaplavamo na odprto morje, kjer se muljasto peščeno dno zelo počasi spušča, da si ogledamo še druge oblike podvodnega življenja. Na muljastem peščenem dnu je skoraj nujna uporaba kompasa za orientacijo.
Potop ob celotni dolžini valobrana do konca in nazaj na izhodiščno točko ob stopnišču traja približno tri-četrt ure. Če nam zaloga zraka in temperatura vode to dopuščata, lahko podaljšamo potop še na drugo levo stran in preiščemo peščeno dno.

Dodatna oprema: Kompas za orientacijo na peščenem muljastem dnu.

Ugodne razmere: Potapljanje je možno v vseh letnih časih, da le morski valovi niso previsoki, ko piha jugo. Burja pri Nabrežini odganja valove stran od obale.