Piranski podvodni maraton Fiesa-Punta-Fiesa
Piranski podvodni maraton Fiesa-Punta-Fiesa
DIVE SITE
Added by: Pia Berčič
Location: Piran, Slovenia  (45.52832°, 13.56829°)
DEPTH: 5 m
SKILL: Beginner
Po vstopu v vodo v Fiesi plavamo proti odprtemu morju (sever) po skalnatem nasipu vse do peska na globini približno 7m. Na pesku zavijemo na levo (zahod) in zadržujemo globino 6m do 8m. Pesek kmalu preide v travo na isti globini. Ko izstopimo iz zaliva Fiese, se trava konča in na priporočeni globini naletimo na skale, ki so se prikotalile s pobočja nad obalo, skale so poraščene z obilico življenja. Na globini približno 10m skale preidejo v pesek. Enaka podvodna pokrajina se nadaljuje vse do potapljaškega centra Sub-net v Piranu.

Glede na pričakovano porabo zraka izbiramo globino potopa med 5m in 10m. Do potapljaškega centra Sub-net je iz Fiese dobro poldrugo uro plavanja, skupno torej od 90 do 100 minut za preplavano podvodno pot približno poldrugi kilometer. Priporočljivo je za spoznanje počasnejše plavanje, ker je v tem primeru poraba zraka dosti manjša. Po 80 minutah pod vodo je smiselno zaplavati na 7m in zadrževati to globino. Na tej globini se nahajajo začetniška skala in druga podvodna igrala potapljaškega centra Sub-net, ki nam služijo kot orientir. Izplutje na površino za orientacijo je kjerkoli v predelu Pirana zelo nevarno zaradi gostega prometa malih motornih plovil. Če nam zmanjka zraka in moramo nadaljevati po površini, se obvezno približamo obali v plitvejšo vodo, kamor si nedeljski pomorščaki z malimi motornimi plovili ne upajo.

Ko smo našli Sub-netov podvodni igralni park, se odločimo, kako nadaljevati potop. Lahko takoj zavijemo levo (jug) proti obali in izstopimo iz vode v kopališču pred centrom. Z zadostno zalogo zraka lahko potop nadaljujemo in izstopimo na enem od številnih stopnišč na severni oziroma južni strani piranske Punte. Če se odločimo za nadaljevanje potopa, se je po Sub-netovem igralnem parku smiselno počasi spustiti na globino 10m do 12m. Tu plavamo na meji med skalnatim grebenom in peščenim dnom, kjer najdemo ogromno življenja. Meja se počasi dviga in ko pridemo do znane kanalizacijske cevi, je zanimivega grebena konec. Zaloga zraka nam verjetno ne bo dopuščala, da bi potop nadaljevali v smeri zahod ob cevi proč od rta Madona. Tu zavijemo na jug in potem na vzhod, da potop zaključimo na plitvini na južni obali Pirana. Obalni nasip kamenja gre tu do globine dobrih 5m, naprej je dno peščeno. Od potapljaškega centra lahko naredimo še dober kilometer pod vodo okoli rta Madona. Z jeklenko 18l/200bar bomo najverjetneje prišli vse do mestnega akvarija po približno dveh urah in pol oziroma 150 minutah od začetka potopa v Fiesi. Tu številne stopnice in lestvi omogočajo udoben izstop iz vode. Naprej nima smisla nadaljevati pod vodo, saj bi zašli v mestno pristanišče.

V potapljaški opremi se odpravimo peš skozi središče starega Pirana do potapljaškega centra Sub-net. Tu odložimo opremo in se dogovorimo za polnjenje jeklenke. Povratek lahko izvedemo po isti poti nazaj v obratni smeri. Če vstopimo v vodo pred potapljaškim centrom, lahko višek zraka v Fiesi porabimo še za ogled tamkajšnjih znamenitosti. Na poti nazaj so nam orientirji na priporočeni globini 6m do 8m najprej velika travnata površina pred vstopom v zaliv Fiese, potem pa znana kanalizacijska cev v Fiesi.

Najbolj zagrizeni seveda pustijo v avtu malico za večerjo ter manjšo jeklenko in ostale pripomočke za nočni potop v Fiesi.

Dodatna oprema: Kompas za podvodno orientacijo. Dihalka v primeru plavanja po površini. Vodoodporna denarnica z dovolj euro-kovanci za plačilo polnjenja jeklenke, prigrizek v Piranu, vstopnino v Muzej podvodnih dejavnosti ipd.

Ugodne razmere: V poletnih mesecih od julija do septembra, ko je morska voda zadosti topla, da omogoča dolgotrajne potope in je hkrati dovolj toplo tudi ozračje, da si v Piranu lahko odpočijemo in sprehodimo v kopalkah.